Děti z 2. stupně vyrazily do Slovinska a Benátek

Jako každý rok, tak i letos zorganizovala Masarykova ZŠ exkurzi do zahraničí. Tentokrát se jednalo o zeměpisný a přírodovědný výlet do Slovinska a Benátek.
Den odjezdu se každým dnem přibližovalo těšení se dětí, očekávání toho, kdy už vyrazíme a co všechno asi uvidíme. A pak už přišel vysněný den D – den odjezdu. Před 22. hodinou před budovou školy zastavil luxusní dvoupatrový autobus, který nás měl dopravit na místo určení a pak doprovázet po celý týden. Zamávali jsme rodičům a vyrazili do Dobřan, kde se k nám přidali také žáci tamní základní školy. Jsme všichni a teď kupředu!
Po nočním přejezdu Německa a Rakouska jsme se ráno probudili ve Slovinsku a užasle obdivovali krásu vysokých zasněžených vrcholků Julských Alp. Při první zastávce jsme si dali jako rozcvičku výstup na mamutí skokanský můstek a odměnou nám byl úžasný pohled do krajiny ze samého vrcholu můstku. A pak už jsme začali putovat Slovinskem, ať už autobusem například do městečka Bled nebo pěkně po svých pěšky lesem, blátem, přes kameny, ale s krásnými pohledy na Alpy kolem Bohinského jezera. Dokonce jsme využili i kabinkovou lanovku na vrchol Vogel. Třetí den jsme jeli i vláčkem do podzemí do rozsáhlého jeskynního komplexu Postojna jama. A čtvrtý den jsme objevovali krásy historického městečka Piranu na pobřeží Jaderského moře. A dočkali se všichni ti, kteří doufali v alespoň krátké vykoupání v moři.

Na každém výletu objevujeme mnoho nového, ale k úplné spokojenosti samozřejmě patří i příjemné ubytování a chutné jídlo. A myslím, že oboje se podařilo. Vždyť otevřít dveře z pokoje, vyjít na travnatou terasu a moci se nasnídat při pohledu na moře, to vše předčilo naše očekávání.

Poslední den ráno jsme opustili Slovinsko a vyrazili vstříc jednomu z nejnavštěvovanějších měst v Evropě, italským Benátkám. Než jsme vstoupili na jejich půdu, ohromily nás dva úžasné ostrovy Burano a Murano při cestě lodí do samotného města můstků a kanálů. Ale také úděsnému množství turistů, které nás všechny trochu zaskočilo. Přesto jsme Benátky alespoň krátce poznali.

Noční přesun z Itálie zpět do Plzně či Dobřan již byl pouhou tečkou a velice vydařenou akcí, na kterou snad budou děti ještě dlouho vzpomínat a zároveň se těšit na příští školní rok a doufat, že by mohly opět poznat nějakou novou část Evropy.