Projektový den ke 100. narozeninám naší školy

V pátek 30. září ožila Masarykova základní škola po delší době projektovým dnem. Tentokrát jsme se podrobně věnovali přímo naší škole, protože tento školní rok je pro ni opravdu významným. Právě před sto lety byla totiž slavnostně otevřena, výuka zde začala přesně 1. února 1923. Za zmínku stojí, že u položení základního kamene (1921) byl přítomen i prezident T. G. Masaryk.

Budova Masarykovy základní školy byla postavena v letech 1921–1923 podle návrhu Ing. arch. Hanuše Zápala, jednoho z nejvýznamnějších českých architektů první poloviny 20. století. A právě prezident Masaryk i architekt Zápal byli náplní dvou témat a dvou skupin žáků druhého stupně, kteří se jimi podrobně zabývali. Další skupiny pracovaly na tématech Slavní žáci, Jaroslav Roztočil (teprve patnáctiletý žák školy, který v roce 1945 padl v boji proti fašismu), Alois Jirásek, Škola a současnost, Škola a budoucnost a srovnání české a ukrajinské školy (práce nových žáků z Ukrajiny). Nechybělo ani výtvarné zpracování školy.

Na prvním stupně se děti s učitelkami ohlédly zpět a cestovaly časem: Jak vypadala škola v minulosti a jak dnes? Jak se učilo dříve a jak se učíme v současnosti? Jak se dějiny republiky promítly do života školy? Prvňáci navíc vyrobili naší škole ke stým narozeninám papírový dort, který teď zdobí školní vestibul.

Více už vám napoví obrázky ve fotogalerii a video.