Výlet do Anglie

Tři roky uplynuly jako voda a je za námi další jazykově poznávací zájezd do Londýna. Za námi – tedy za žáky Masarykovy ZŠ, i když letos to byl společný zájezd také s naší partnerskou školou z Dobřan.      

Od září loňského roku se děti na tuto akci přihlašovaly. A čím byl datum odjezdu blíže, tím se žáci více těšili a zjišťovali, co všechno asi uvidí, co je třeba vzít s sebou, jak zabalit a kolik liber vyměnit, aby poté všechno klaplo a na zájezd byli po všech stránkách připraveni.

Den D je tu. Je pondělní poledne a my odjíždíme ve dvoupatrovém autobusu směrem k hranici s Německem. Děti jsou v očekávání, co je cestou čeká, jak dlouho pojedou. A jede se opravdu dlouho přes Německo, Belgii, Holandsko a Francii. Ale již jsme v přístavu Dunkerque, úspěšně procházíme pasovou kontrolou a nastupujeme na trajekt, který nás má převézt přes kanál La Manche oddělující Anglii od Evropy. Plavba je klidná, počasí pěkné, a tak nic nebrání tomu, abychom přibližující se doverské bílé skály mohli sledovat přímo z otevřené paluby.

První kroky na anglické půdě jsme udělali brzy ráno, kdy se Londýn teprve probouzel, ve čtvrti Greenwich, která se stala na další čtyři dny naším novým domovem. Sem jsme se vraceli vždy večer, abychom se rozešli do hostinských rodin a ráno se zase scházeli a vydávali se na další putování po Londýně. Věřím, že všichni si ubytování v soukromí užili, někteří žáci se dokonce na návrat do rodin těšili celý den. Není divu, vždyť bydlet v černošské rodině se každému hned nepoštěstí a určitě bude ještě dlouho na co vzpomínat.

A co jsme vlastně v hlavním městě Anglie viděli a navštívili? Bylo toho opravdu hodně: Londýnské oko, korunovační klenoty, sídlo britské královny, muzeum voskových figur, slavný Big Ben či Trafalgarské náměstí. O dějinách Londýna jsme se dozvěděli pár novinek v muzeu Londýna, navštívili jsme dokonce dům světoznámého Sherlocka Holmese a mnoho dalších zajímavých míst. Po městě jsme putovali lanovkou, lodí, tradičním double deckerem, pěšky a nejvíce metrem, ve kterém jsme se nakonec po počátečních rozpacích z obrovského davu lidí pohybovali docela bravurně.

Než jsme se nadáli, nastal poslední den našeho pobytu v Londýně. V pátek ráno jsme se rozloučili v rodinách a večer vyrazili autobusem do přístavu Dover, abychom opět trajektem opustili Anglii. A pak už jen hodiny cesty autobusem směrem na Plzeň.

Výlet skončil, všichni byli vřele uvítáni svými šťastnými rodiči a věřím, že každý z účastníků si občas vzpomene na něco, co mu utkvělo v paměti. Doufám, že toho bude co nejvíc.

Mgr. Radek Hasch